LYS’ye Nasıl Çalışılmalı?

LYS’ye Nasıl Çalışılmalı?

LYS ÇALIŞMA REHBERİ

LYS bir son durak, bu sınav yaklaşırken öğrencilerin en zorlandığı aşamalar çalışmaktan yorulmak ya da beklenti seviyesinde olmayan YGS puanının moral bozması oluyor.

Burada öyle ya da böyle YGS’nin geçtiğini ve geçmişe dönük bir şey yapılamayacağını hatırdan çıkarmamak gerekir. Sadece YGS ile tercih yapmayacaksanız bir an önce önünüzdeki sınava odaklanmanız gerekiyor.

• Akılcı bir çözüm olarak önce durumunuzu kritik edin. LYS sizi kendi alanınızdan ve bilgiye dayalı test edecek bir sınav, bu yüzden önünüzde nelerin olduğunu bilmek için bütün konuları bir kağıda yazıp hangisinde ne seviyede olduğunuzu bilmeniz yolunuzu netleştirmek adına önemli olacaktır. Bir LYS denemesi yapmak ve iyi analiz etmek de kritik ipuçları verir. Eğer durumunuzu iyi kavrayabilirsiniz başarı için büyük bir adım atmış olursunuz.

• LYS’nin YGS’den en önemli farkı bilgiye dayalı olması. Bundan dolayı her ders ve konuya yüzeysel değil derinlemesine çalışmalısınız, hem mantığını anlamalı hem ayrıntıları iyi bilmelisiniz.

• Bu kadar çok bilgi mutlaka tekrar isteyecektir. Tekrar olmazsa zamanla bilgiler netliğini yitirecek sınavlarda zaman ve net kaybına sebep olacaktır. Gerekirse kendinize tekrar günleri oluşturun ama bir konuyu tam öğrenene kadar belli periyotla tekrar yapmanız şart.

• LYS için 3 ay kadar vaktiniz oluyor. Bu durumda düzen (kendinize has da olsa) şart! Çalışırken sadece sizi zorlayacak kısımları özet olarak not alırsanız kısıtlı zamanınızı verimli değerlendirebilirsiniz.

• Geçmişte çalışamadıklarınız ya da istediğiniz gibi olmayan herhangi durum için asla moral ve motivasyonunuzu bozmayın. LYS ile pek çok açığı kapatabilirsiniz. Ama bunun için geçmişin eksiklerini ve geleceğin kaygılarını bırakıp anı iyi değerlendirmeniz gerekiyor. Değerlendirmediğiniz her an istemediğiniz bir geçmişe dönüşüyor unutmayın. Carpe Diem, anı yaşayın, kıymetlendirin.